Časté dotazy

Co je to psychoterapie?

Psychoterapie bývá obvykle definována jako odborná pomoc, která využívá psychologické prostředky k léčbě duševních poruch a k pomoci lidem v obtížných životních situacích. Psychoterapeut se na určitý čas stává průvodcem klienta na jeho cestě životem. Pomáhá mu uvědomit si své potřeby, změnit postoj k sobě nebo lidem a věcem okolo, osvojit si některé dovednosti, udělat důležité rozhodnutí a podobně.

 

Psychoterapeut je cvičen v tom, aby klienta provázel, vytvářel bezpečné prostředí a nabízel mu své odborné dovednosti. O tom, kam má terapie směřovat, ale rozhodují klient i terapeut společně.

 

Psychoterapeut klientovi poskytuje prostor, ve kterém se může zabývat sám sebou, nabídne vztah, v němž klient může sdílet nejniternější prožitky či obavy, s nimiž by se třeba nikomu jinému nesvěřil.

 

Psychoterapeut naslouchá, nastavuje zrcadlo, pomáhá lépe se vyznat v tom, co klient potřebuje. Nabízí nový pohled nebo umožní vyzkoušet nové způsoby jednání.

Jak probíhá psychoterapie?

Na prvním setkání se psychoterapeut seznamuje s tím, co klienta do terapie přivádí, jaká jsou klientova očekávání a společně začínají vytvářet plán terapie. V příjemném prostředí, kde se klient pohodlně usadí nebo v domácím prostředí v případě online terapie.

 

Je dobré si uvědomit, že i sebelepší profesionál Vám nemusí lidsky vyhovovat. Dejte tedy také na svůj dojem či pocit. Důležité je, abyste si vzájemně rozuměli a psychoterapeut se mohl stát vaším dobrým průvodcem na cestě k sebepoznání a úlevě od potíží. Terapie je dlouhodobý proces, který vyžaduje čas a důvěru.

Kdy by měl člověk o psychoterapii uvažovat?

U lidí trpících nějakým duševním onemocněním má psychoterapie místo vždy, ať již jako hlavní metoda léčby nebo jako podpůrná léčba. Dá se říct, že vhodná doba je kdykoli, kdy se člověk cítí ve svém životě v nepohodě, kdy si všimne, že se mu nějaká situace opakuje a on to nedokáže změnit. Třeba když si uvědomí, že navazuje stále stejný typ neuspokojivých vztahů. Nebo je dlouhodobě nespokojený a neví proč. Nebo prožil situaci, s níž se nedokáže vyrovnat. Je dlouhodobě skleslý, bez energie nebo jej naopak trápí emoce, které nedokáže ovládat.

Nebudu patřit do škatulky „blázen“, když budu chodit na psychoterapii?

Ve společnosti se bohužel setkáme s názorem, že chodit na terapii rovná se být blázen. Mnoho lidí se proto raději potýkají se svými potížemi samo. Je to jistě cesta a je určitá šance, že Vaše potíže nakonec odezní i bez psychoterapie. Jen to trvá mnohem déle a více to bolí.

Jak dlouho trvá psychoterapie?

K úlevě dochází často již po prvních sezeních. Je to dáno spíše tím, že měl klient možnost svěřit se někomu, kdo jej pozorně a bez hodnocení vyslechl. Zhruba po 8 sezeních dochází k viditelnému zlepšení.

 

Terapie, které se zaměřují na úzce vymezený problém, mohou mít poměrně rychlý průběh. Například přichází-li klient do terapie se specifickou fobií, která je jasně definovaná a nepřesahuje do dalších oblastí, a klient chce řešit pouze toto, může být problém vyřešen v jednotkách sezení. Naproti tomu terapie, které se dotýkají hlubších osobnostních problémů, trvají řádově déle – jejich délka se může pohybovat v desítkách i stovkách hodin. Často se stává, že problém, se kterým klient přichází, je vlastně jakýmsi příznakem mnohem hlubšího problému, který se v průběhu terapie dostává na povrch a dožaduje se řešení.

 

Ne vždy dospějeme k tomu, že problém, s nímž klient do terapie vstoupil, díky terapii zmizí. Terapie ale může přispět k tomu, že se tím problémem přestane tolik trápit nebo si najde způsob, jak s ním zacházet, aby mu příliš nekomplikoval život. I to je velmi cenné. Pro některé klienty je dokonce zásadním úspěchem to, že se jejich potíže dále nezhoršují a že dokážou v životě fungovat.

Jak často je potřeba docházet na psychoterapii?

Z počátku terapie je vhodný interval 1x za týden. Po stabilizaci stavu setkání probíhají 1x za 2-3 týdny dle potřeby klienta.

Funguje psychoterapie?

Otázka účinnosti psychoterapie zajímá odborníky již několik desetiletí. Z mnoha výzkumů, které byly provedeny, přesvědčivě vyplývá, že psychoterapie účinná je. Neznamená to ale, že je účinná vždy a že dokáže pomoci každému. Úspěch psychoterapie závisí především na ochotě klienta pracovat na sobě.

Kdo je psychoterapeut?

Psychoterapeut je odborník, který má ukončené patřičné vysokoškolské vzdělání a akreditovaný psychoterapeutický výcvik, obvykle v řádu stovek hodin, přičemž za ukončené vysokoškolské vzdělání se považuje magisterský stupeň. Pokud nemá psychoterapeut své vzdělání ukončeno, měl by to ve svém profilu uvádět. Dalším vodítkem dobrého profesionála je, že je členem profesní organizace, která jeho výkon psychoterapie zaštiťuje. Prostřednictvím této odborné společnosti má klient možnost podat stížnost při podezření na pochybení psychoterapeuta.

 

Spolupráce mezi psychoterapeutem a klientem má mít jasná a předem dohodnutá pravidla, která se týkají například délky a frekvence sezení, případných plateb nebo důvěrnosti sdělovaných informací.

 

Psychoterapeut by měl být otevřený zpětné vazbě. Není-li klient s terapeutovým přístupem spokojen, měl by být psychoterapeut ochoten s ním o tom diskutovat – a sám by si měl takovou zpětnou vazbu i čas od času vyžádat.

Respekt ke klientovi je základem mé terapeutické práce. Stávám se sklientovým svolením průvodcem jeho životem, kdy společně hledáme řešení obtížných životních situací.

Mgr. Jiřina Maršálková
– váš terapeut
TERAPIE-RASINOVA-logo-VERT-fin-2

Věnuji se psychoterapii dospělých, kteří se ocitají v obtížných životních situacích. Mým cílem je pomoci vám pochopit vaši životní situaci a dostat vás na cestu, kde si sami víte rady.

terapierasinova@gmail.com
+420 731 532 610
Rašínova 2, Brno-město (kancelář Tiskárna Polička)